Často kladené otázky:


Vysvetlivky:
KS- koloidné striebro
Ag- chemická značka striebra
ppm- jednotka koncentrácie, uvádzaná pri koloidnom striebre

Aká nákladná je výroba vlastného KS generátorom Craftgen KSG4?
Jakou vodu na výrobu KS a kde ji zakoupit?
Ako dlho vydržia AG elektródy, dodávané s prístrojom?
Jak poznám, kdy se má provést výměna elektrod?
Aká je cena náhradných elektród?

Aký je rozdiel medzi elektródami s priemerom 2 mm a 2,5 mm?
Jaký model přístroje si zvolit?
Musí sa po výrobe KS prefiltrovať od usadenín alebo iných plávajúcich častíc?

Zvládne výrobu KS prístrojom Craftgen KSG4, každý?
Je používanie generátora bezpečné?
Potrebujem na stanovenie vyrábaných koncentrácií (ppm) nejaký ďalší merací prístroj?
Akú vodu potrebujem na výrobu KS?
Aké množstvo KS sa dá naraz vyrobiť prístrojom Craftgen KSG4?

Proč přístroj Craftgen KSG4 používá dvě rychlosti výroby (funkci Time Accelerator) a vyrobím s oběma stejně kvalitní koloidní stříbro?
Aká je dĺžka záručnej doby na prístroj Craftgen KSG4?
Môžem si k prístroju objednať hneď aj rezervnú sklenenú nádobku na výrobu KS?

Je možno s přístrojem Craftgen vyrobit i koloidy jiných kovů (Au, Cu, Zn)?
Ako je to s dávkovaním KS - a je naozaj tak účinné?
Je manuál k přístroji i ve Slovenském jazyce?
Ako sa dá prístroj objednať?
Dá sa u vás zakúpiť už vyrobené KS?
Pojmy a dojmy kolující internetem ve spojistosti s výrobou KS.


Aká nákladná je výroba vlastného KS generátorom Craftgen KSG4?
Skutečné náklady spočívajú iba v zakúpení kvalitnej vody, ktorá je potrebná na výrobu KS (voda z vodovodu alebo klasická destilovaná voda, ktorú bežne zakúpite, nie je na tento účel vhodná). Cena elektrickej energie je pri odbere tohto prístroja takmer zanedbateľná.

Pre lepšiu predstavu je tu jednoduchý výpočet:
Priemerná cena predaja KS v rôznej kvalite sa pohybuje v priemere 250 - 300 Kč / 300 ml, niekedy i viac.

Při ceně kvalitní vody kolem 60kč / 1 L (1000ml) pro výrobu KS, vychází 300ml na 18kč.
Při ceně kvalitní vody kolem 160kč / 5 L (5000ml) pro výrobu KS, vychází 300ml dokonce na 10kč.
Takže je velmi znatelný rozdíl 1 L / 60kč, nebo dokonce 5 L / 160kč kvalitního KS a to dokonce o libovolné koncentraci (ppm).

KS nabízené na internetu o různé kvalitě a cenách nikde samozřejmě nekoupíte za opravdu výrobní cenu, tj. 300ml za  cca. 18 - 20 kč. Vše nad tuto cenu jsou již pouze náklady na distribuci a zisky prodejců / výrobců. Několik praktických zkušeností a postřehů k zamyšlení http://zdravi.craftcom.net/koloidni-stribro-klamy-reklamy.html


Jakou vodu na výrobu KS a kde ji zakoupit?
U přístrojů KSG4 je nutné používat kvalitní vodu s nízkou vodivostí v rozmezí od 0.2 do 0.6 µS. Spolehlivě tento důležitý parametr splňovala voda prodejce Kulich.cz v balení 1l a 5l, nicméně je zde již nějakou dobu problém s dostupností této vody v lékárnách, kde navíc prodejce již dokonce třikrát změnil její název, což může být pro neznalé i dosti matoucí. Nejdříve vodu prodejce dlouho označoval jako Aqua Purificata, pak změnil její název na destilovaná voda, aby ji do třetice zase změnil na čištěná voda, což je český překlad Aqua Purificata.
Dalším prodejcem je Fagron.cz, který prodává svou vodu s označením Aqua Purificata, která dříve rovněž splňovala podmínku na uvedenou vodivost. Bohužel testovaný vzorek v neotevřeném balení zakoupený v 9/2021 s expirací 2/2023 již dosahoval vodivost 1.6 uS, což je nepoužitelné, takže další výrobní šarže jsou spíše již s otazníkem.
Dalším prodejcem je Fichema.cz, který vodu nabízí pod označením demineralizovaná voda a podle kontrolního náměru opravdu splňuje u produktu uváděnou vodivost s mírnou tolerancí 0.3 µS. Navíc je zde možno volit z několika balení a prodejce tuto vodu prodává přes svůj eshop i široké veřejnosti bez nutnosti vlastnit živnostenský list, čili IČO.
Vodu, kterou si lékárny vyrábějí nelze doporučit, protože dosti často nesplňuje podmínku uvedené vodivosti, protože to není pro potřeby lékáren tak důležitý parametr, stejně tak u destilované, či demineralizované vody dostupné v sítích hypermarketů nebo prodejnách s autodoplňky. Důležitý parametr vodivosti (µS) u nich výrobci ani neuvádějí a můžou se lišit i dle výrobních šarží, navíc mohou být i kontaminované mikroorganismy a často jejich plastové obaly nesplňují rovněž důležitou podmínku neovlivňování parametrů svého obsahu, jako je tomu třeba u skla, nebo kvalitních plastových obalů.
Další možností je pořídit si 4, popřípadě 5 stupňovou reverzní osmózu (dle kvality vstupní vody) o plně dostačujícím základním výkonu 50 GPD. Doporučuji dbát na to, aby uhlíková vložka nikdy nebyla přímo před kapilární membránou, protože při zaběhnutí filtrační sestavy značně uvolňuje částice uhlíku, které pak velmi citelně snižují životnost kapilární membrány, což je velmi častá chyba prodávaných levnějších sestav pro reverzní osmózu. Rovněž je důležité nezanedbávat pravidelnost oplachu reverzní osmózy pomocí oplachového ventilu, aby se mimo jiné zabránilo i případné kontaminaci čištěné vody mikroorganismy a měnit včas filtrační vložky pro zachování potřebné vodivosti. Proto zvažte podle potřeby množství vody, zda se vám její pořízení a údržba vyplatí.


Ako dlho vydržia AG elektródy, dodávané s prístrojom?
Veľmi, ale veľmi dlho. Niektorí výrobcovia prístrojov na výrobu KS síce uvádzajú nejaké odhady, ale tento údaj sa nedá odhadnúť len v litroch, obzvlášť keď vyrábame rôzne koncentrácie. Pre lepšiu predstavu, na svojom súkromnom prístroji používam stále rovnaké elektródy už takmer rok a množstvo KS, ktoré som s ich pomocou na svoje súkromné účely vyrobil (do max. koncentrácie 25 ppm) je značné. Úbytok na týchto elektródach je napriek tomu tak nepatrný, že ho je sotva možné zmerať.


Jak poznám, kdy se má provést výměna elektrod?

Přístroje značky Craftgen jsou konstruovány tak, aby si výměnu elektrod bez ztráty záruky mohl uživatel přístroje provést sám. Postup jejich výměny je popsán v návodu k používání přístroje na straně 10.
Výměnu elektrod je doporučeno provést vždy, když průměr elektrod se zmenší o 0.2mm. Mění se vždy obě elektrody najednou. V případě výroby koloidního stříbra pouze pro vnější použití, lze ještě tolerovat zmenšení původního průměru elektrod o 0.3mm, maximálně však o 0.4mm.
Aby se nemuseli stále přehazovat nové a staré elektrody, je vhodnější si pořídit druhou hlavici pro dopotřebení starých elektrod (pouze pro výrobu kol. stříbra pro vnější použití!), kterou lze zakoupit prostřednictvím E-shopu.

Způsob měření a kontroly průměru elektrod:
Pro tento účel je vhodné si pořídit posuvné měřítko (posuvnici, šupleru), stačí i v plastovém provedení. Lze zakoupit v prodejnách s nářadím nebo marketech typu Bauhas, Baumax, Hornbach, apod. Pokud někdo vlastní mikrometr, může jej samozřejmě použít také. Jiné standardní měřící pomůcky nejsou použitelné. Měří se vždy průměr po celé délce obou elektrod. V potaz je potřeba brát nejmenší naměřený průměr elektrody, který většinou, (není ovšem pravidlem), bývá v místě ponoru elektrod (hladiny). Opotřebované elektrody také ztrácejí svou pružnost a jsou již poměrně měkké, tj. snadno se při čištění křiví.

Konkrétní hodnoty:

počáteční průměr elektrod: 2.5mm
výměna elektrod: při naměření průměru na některém místě elektrody 2.3mm
dopotřebení elektrod (již pouze pro výrobu kol. stříbra pro vnější použítí!): od 2.3mm do 2.1mm

počáteční průměr elektrod: 2mm (*prodej modelu s průměrem Ag elektrod 2mm byl od 12/2021 ukončen*)
výměna elektrod: při naměření průměru na některém místě elektrody 1.8mm
dopotřebení elektrod (již pouze pro výrobu kol. stříbra pro vnější použítí!): od 1.8mm (již znatelný problém s manipulací elektrod, především při jejich čištění, díky výrazně malému průměru elektrod a ztrátě pružnosti elektrod).


Aká je cena náhradných elektród?
Cena náhradních elektrod se odvíjí od ceny Ag materiálu od dodavatele pro zhotovení elektrod. Aktuální cenu v měně Česká koruna najdete v našem elektronickém obchodě E-shop. Pokud v budoucnu dojde ke zvýšení cen Ag, odrazí se to samozřejmě i v ceně elektrod, nicméně pro majitele přístrojů značky Craftgen je tato cena zvýhodněna.
**Generátory Craftgen jsou osazovány výhradně Ag elektrodami o vysoké ryzosti 99,99 , které jsou již výrazně dražší, než je tomu u ceny Ag v základní a minimální ryzosti 99,9. Tuto ryzost však u našich přístrojů nepoužíváme, protože ji nepovažujeme pro výrobu KS za dostatečnou.


Aký je rozdiel medzi elektródami s priemerom 2 mm a 2,5 mm?
Rozdiel je nielen v rýchlosti výroby, ale aj v jednoduchšej manipulácii pri údržbe elektród - čo platí pri hrubších elektródach.
* Model KSG4-CB3.TA je osadzovaný Ag elektródami s rýdzosťou 99,99 o priemere 2 mm alebo 2,5 mm (*prodej modelu s průměrem Ag elektrod 2mm byl od 12/2021 ukončen*), model KSG4-Dual.TA je štandardne osadzovaný Ag elektródami o rýdzosti 99,99 s priemerom 2,5 mm.
*
*
Generátory Craftgen sú osadzované výhradne Ag elektródami s rýdzosťou 99,99.


Jaký model přístroje si zvolit?
Je potřeba si předem rozmyslet v jakém množství požadujete KS vyrábět.
Pokud si vystačíte s množstvím 300ml nebo 400ml na dva a více dní je plně dostačující model KSG4-CB3.TA.
Zde je pak možnost si zvolit model KSG4-CB3.TA (elektrody 2,5mm) s průměrem elektrod 2,5mm nebo model KSG4-CB3.TA (elektrody 2mm) s průměrem elektrod 2mm (*prodej modelu s průměrem Ag elektrod 2mm byl od 12/2021 ukončen*). Rozdíl je tady nejen v rychlosti výroby, ale i snadnější manipulaci při údržbě elektrod, co se silnějších elektrod týče. Model s 2mm průměrem elektrod je zase cenově levnější.

Za předpokladu, že si s množstvím 300ml nebo 400ml KS nevystačíte na déle jak 2 dny nebo se Vám nechce KS tak často vyrábět je vhodnější zvolit model KSG4-Dual.TA, který je schopen najednou vyrobit až 800ml KS, ale také pouze 400ml (dle volby uživatele). Tento model je standardně osazován elektrodami o průměru 2,5mm, ale je i cenově dražší.

V případě požadavku přístroje s cestovním a skladovacím obalem je možné jej zakoupit zvlášť v nabídce příslušenství.


Musí sa po výrobe KS prefiltrovať od usadenín alebo iných plávajúcich častíc?
Pri výrobe koncentrácií pre vnútorné používanie do 20 ppm nie je filtrácia (na rozdiel od iných konkurenčných prístrojov) potrebná, pretože sa pri výrobe z elektród nič neuvoľňuje, ani sa na dne nádoby nič neusadí. Výnimkou je výroba koncentrácie iba na vonkajšie používanie do 40 ppm, kde je už prefiltrovanie vhodné.


Zvládne výrobu KS prístrojom Craftgen KSG4, každý?
Áno, pokiaľ sa postupuje presne podľa návodu vo forme "krok za krokom", tak naozaj zvládne výrobu každý človek bez toho, že by musel mať nejaké znalosti fyziky, chémie, alebo bez toho, aby bol inak technicky zdatný.


Je používanie generátora bezpečné?

Generátory Craftgen spĺňajú všetky bezpečnostné podmienky, nutné na ich prevádzku a majú úradne pridelenú certifikáciu CE, čo nebýva pri konkurenčných prístrojoch pravidlom. Táto certifikácia sa vzťahuje na prístroj ako celok a nie iba na jeho príslušenstvo (oddelený sieťový adaptér iného výrobcu), ako sa to dá vidieť pri konkurenčných výrobkoch. Takéto výrobky sa nedajú považovať za bezpečné a ich distribúcia je v rozpore so zákonmi na ochranu spotrebiteľa.


Potrebujem na stanovenie vyrábaných koncentrácií (ppm) nejaký ďalší merací prístroj?
Vďaka kalibrácii s veľkou presnosťou sú u prístrojov Craftgen dosahované hodnoty konečných koncentrácií KS (ppm) +/-2 ppm na vnútorné používanie a na vonkajšie používanie je to +/-3 ppm. Toto sú však maximálne možné odchýlky. V skutočnosti sú odchýlky pri dodržaní podmienok výroby KS omnoho menšie a vo väčšine prípadov sú hodnoty takmer presné. Vďaka tomu nie sú potrebné žiadne ďalšie meracie prístroje (konduktomery), oproti konkurenčným výrobkom, kde boli nezávisle zaznamenané veľmi značné odchýlky konečných koncentrácií KS. A to aj pri splnení podmienok, ktoré uvádzal výrobca prístroja.


Akú vodu potrebujem na výrobu KS?
Generátory Craftgen sú koncipované na používanie veľmi kvalitnej destilovanej vody s označením Aqua Purificata alebo Pro Injectione, ktoré sa dajú zakúpiť v lekárňach v mieste Vášho bydliska (bližšie informácie sú obsiahnuté v návode k prístroju).
* Voda s označením Pro Injectione (napr. Pro Injectione Imuna)  je naviac sterilne ošetrená, pretože je  primárne určená na injekčné roztoky, ako už napovedá jej názov
.
* Pozor na všeobecné značení čištěné vody Aqua Purificata, neboť ji vyrábí vícero výrobců a může být zde také velmi rozdílná kvalita, co se čistoty týče
.


Aké množstvo KS sa dá naraz vyrobiť prístrojom Craftgen KSG4?
Model KSG4-CB3.TA umožňuje výrobu s objemom 300 ml alebo 400 ml, podľa voľby používateľa.
Model KSG4-Dual.TA umožňuje výrobu s objemom 400 ml alebo 800 ml, podľa voľby používateľa.


Proč přístroj Craftgen KSG4 používá dvě rychlosti výroby (funkci Time Accelerator) a vyrobím s oběma stejně kvalitní koloidní stříbro?

Původně byl starší model KSG3-CB3 bez časového akcelerátoru, využívající pouze klasických principů pro výrobu KS. Na základě mnoha experimentů byla zjištěna možnost zrychlení výroby KS až o 50% bez vlivu na kvalitu vyrobeného KS, tj. při zachování původní kvality. Nicméně u dvou uživatelů se údajně objevilo na dně několik smítek z elektrod, způsobené spíše nedodržením výrobního postupu, protože při mnohočetném testování i u vícero uživatelů a při dodržení výrobního postupu k uvedenému jevu nikdy nedošlo. Přesto jsme se rozhodli nechat funkci urychlovače výroby Time Accelerator vypínatelnou u všech přístrojů Craftgen KSG4 a výběr nechat na uživateli, i když víme, že to může být pro mnohé trochu matoucí. Záměrem ale je, aby si každý uživatel mohl nejdříve vyzkoušet výrobu KS standardním způsobem (rychlost I) a pak srovnat a přesvědčit se sám o kvalitách urychlovače (rychlost II). Máme informace, že i uživatelé, kteří neměli s výrobou KS žádné zkušenosti a z počátku měli k této funkci spíše nedůvěru, po zkušenostech s výrobou KS bez aktivní funkce Time Accelerator (rychlost I) na její používání po čase také přešli. Tímto variabilním řešením chceme vyhovět jak uživatelům, kteří si potrpí na inovacích, tak těm spíše konzervativnějším, kteří v inovace v podobně urychlovače nemají hned důvěru.


Aká je dĺžka záručnej doby na prístroj Craftgen KSG4?
Záručná doba je podľa zákona - t. j. 24 mesiacov. Nevzťahuje sa na mechanické poškodenie prístroja, napr. pádom, alebo na poškodenie vykazujúce známky neoprávneného zásahu do prístroja.


Môžem si k prístroju objednať hneď aj rezervnú sklenenú nádobku na výrobu KS?
Áno, osobne to odporúčam každému, kto má trochu väčšiu silu rúk, pretože tá môže spôsobiť jej rozbitie pri neopatrnom čistení sklenenej nádobky, ktoré je nutné vykonávať po každej výrobe KS. Dodávaná nádobka je presne ciachovaná a nedá sa použiť ľubovoľná náhradná nádobka. Aktuální cenu v měně Česká koruna najdete v našem elektronickém obchodě E-shop.


Je možno s přístrojem Craftgen vyrobit i koloidy jiných kovů (Au, Cu, Zn)?
Bohužel nelze, protože přístroj je koncipován pouze na výrobu kol. stříbra (Ag). Výroba jiných koloidů zatím nebyla dostatečně odzkoušena, nicméně vzhledem k odlišným chemickým vlastnostem jiných kovů a pouhou výměnou elektrod z jiného kovu ze strany uživatele bude výsledek takový, že se "něco" vyrobit podaří, ovšem nebude to splňovat naše požadavky jak na kvalitu, natož mít přehled o dosažené koncentraci. Je pravdou, že někteří výrobci to sice řeší pouhou výměnou elektrod za jiné, což je z našeho pohledu naprosto nedostatečné, protože přístroj na to musí být především konstrukčně uzpůsoben. Nicméně, že se takový model objeví v naší nabidce není vyloučeno.


Ako je to s dávkovaním KS - a je naozaj tak účinné?
Súčasťou prístroja je aj odporúčanie na užívanie KS, ale v ňom uvedené dávkovanie nemožno zovšeobecniť pre závažnejšie ochorenia a ochorenia chronického pôvodu, kde môžu byť tieto všeobecne odporúčané minimálne dávky nedostatočné.
KS je veľmi účinné, ale tiež má svoje hranice a na niektoré ochorenia nemusí mať dostatočný účinok. Jednoznačne KS nie je panaceom, teda spásonosným liekom na všetko, za ktorý ho mnohí ľudia (najmä vďaka rôznym - skôr reklamným "blábolom") považujú.


.Je manuál k přístroji i ve Slovenském jazyce?
Ano, přístroje obsahují manuál plně lokalizovaný do Slovenštiny, což ukládá i zákon.


Ako sa dá prístroj objednať?
Možnosti objednání pro Slovensko a země EU jsou uvedeny zde.


Dá sa u vás zakúpiť už vyrobené KS?
Bohužiaľ nie, najmä vzhľadom na situáciu v ČR.
Trocha nedávnej histórie (ktorá je takmer až neuveriteľná) až po súčasnosť:
V roku 1999 v nariadení vlády 10/1999 Sb. vydanom dňa 19.1.1999 bolo KS zaradené medzi ostatné jedy a to dokonca do rovnakej skupiny, ako sú napríklad anorganické zlúčeniny ortuti alebo dusičnan strieborný.
V roku 2004 bolo KS schválené ako doplnok stravy.
V roku 2007 bolo KS údajne niekoľkokrát hodnotené Štátnym zdravotníckym ústavom, ako tzv. hraničný prípravok a na základe údajne vedeckých štúdií bolo preklasifikované z doplnku stravy na liečivý prípravok, čiže liečivo, viz. príloha č.4 k vyhláške 225/2008. Z toho vyplýva, že koloidné striebro je možné naďalej predávať, ale iba pri splnení legislatívnych podmienok platných pre uvádzanie liečív na trh. V praxi to znamená patričné a dosť drahé testy alebo certifikáciu, ktorú si obyčajný "domáci výrobca" nemôže dovoliť, ale zase iba väčšie farmaceutické firmy. Vďaka tomu vznikol tzv. čierny trh s KS s rôznou kvalitou a cenami.


Pojmy a dojmy kolující internetem ve spojistosti s výrobou KS.

Viz. zde.


*
Občas sa stáva aj to, že sa na e-mailovej adrese Craftgenu objavia otázky týkajúce sa pomoci pri riešení problémov s prístrojmi iných výrobcov. Síce nás  teší prejavená dôvera, ale vzhľadom na to, že nikto z nás nie je výrobcom týchto prístrojov, by sme vás chceli požiadať , aby ste svoje pochybnosti o kvalite týchto prístrojov riešili predovšetkým s ich výrobcom alebo predajcom.


^ nahor ^


Validace stránky